Anhydritové lité podlahy

Anhydritové lité podlahy

Anhydrit (síran vápenatý) minerál s dobrými vlastnostmi má například dobrou objemovou stabilitu, lepší vodivost tepla a samonivelační účinky. Z tohoto důvodu se tento minerál často používá jako přísada do litých podlah. Odtud název anhydritová podlaha. Díky svým vlastnostem se nejčastěji používá do vnitřních prostor a místností s podlahovým topením. Anhydritové podlahy lité podlahy nepotřebují stěrku a jsou velmi přesné. Jejich zhotovení je velmi rychlé a podlaha dosahuje naprosté roviny. Tyto podlahy se používají jako základ pro další pokládku nebo i jako finální.

Výhody oproti betonové podlaze

Velké plochy podlahy bez nutnosti dilatačních spárVelikost podlahy bez dilatací může být až 600 m²
Nižší hmotnost podlahy, nižší zatížení konstrukce – Např. nižší zatížení stropů může být prioritou u vícepatrových domů.
O 15% lepší vodivost tepla – Podlahy pro tuto vlastnost jsou vhodné k instalaci podlahového topení
Menší tloušťka podlahy
Stahování betonu a určení výšky podlahy- Stahováním betonové směsi se nyní vytvoří hrubý základ a výška podlahy
Nivelace- jednodušší dosažení plně rovinné podlahy

Anhydrid – Tento název pochází z řeckého anhydros – bezvodý, neboť neobsahuje vodu. Pro své vlastnosti se používá jako přísada do cementů a omítek. Má velmi dobrou objemovou stabilitu je optimálním pojivem pro výrobu anhydritových potěrů. Oproti betonu má lepší samonivelační účinky a u větších ploch se nemusejí vytvářet dilatace ani používat zpevnění kari sítí. Anhydritová podlaha má lepší tepelnou vodivost oproti betonové, proto je často používána při aplikaci podlahového topení. Nevýhodou u tohoto druhu podlahy je reakce s kovy. Nelze v podlaze použít kovové trubky pro topení ani kari sítě. Není vhodná do vlhkých prostor (koupelny, bazény).